אלרגיה לאבק

כיצד קרדית האבק יוצרת אלרגיה?

קרדית אבק הבית, הינו חרק מיקרוסקופי, מסדרת האקריות, צורתו כצורת קרצייה, והוא בעל 8 רגליים, אולם בשל גודלו הזעיר (כשלוש עשיריות), לא ניתן להבחין בו בעין בלתי מזוינת.

יצור זה שורץ בעיקר במגורי אדם וגדל בתנאי לחות, אבק וחום, בדרך כלל כ- 75% לחות ו- 35 מעלות צלזיוס.

קרדית האבק ניזונה מתאי עור מתים של בני אדם, לכן במזרן בחדר השינה הם קיימים בריכוז כה רב.

הגללים של קרדית האבק הינם אלרגנים, ולכן גורמים למי שרגיש להם לתגובות קשות כאשר באים במגע עם מערכת הנשימה, האף, הפה והעיניים.

בשביל להבין כיצד נוצרת אלרגיה, חשוב להבין קודם את הגדרת המושג. אלרגיה היא תגובה מוגזמת של המערכת החיסונית בעת החשיפה לחומר שהגוף מתייחס אליו כמסוכן, מכאן אנו מבינים שכל גוף מגיב בצורה אחרת לחומרים זהים ולכן לא כל בני האדם אלרגיים, ואלו שכן, אלרגים לדברים שונים ומשונים.

 

אלרגיה יכולה לנבוע מכמה גורמים:

  • תורשה- תינוקות רבים נולדים עם אלרגיות שפיתחו עוד בשלב העוברות, במרבית המקרים האלרגיות הועברו לתינוק בגנים אולם יתכן שיוולד להורים אלרגניים תינוק בריא לחלוטין, ולהיפך.
  • רקע נפשי- אדם שעבר טראומה קשה או חוויה בלתי נעימה עשוי לפתח אלרגיה תת הכרתית לגורם כלשהו שנכח בסיטואציה המדוברת, אפילו מבלי לדעת בוודאות שזו הסיבה לכך.
  • חשיפת יתר למזון- אכילת יתר של סוג מזון מסויים, בעיקר אצל פעוטות מתחת לגיל שנתיים עשוייה לעורר תגובה אלרגנית.
  • חשיפת יתר לאלרגן- כמות מופרזת של חומר המכיל בתוכו אלרגן עשויה לגרום לרגישות לגורם זה.

 

הגללים של קרדית אבק הבית הם למעשה חלבונים- שהם אלרגנים. אלו נדבקים לבגדים אשר אנו לובשים וכך למעשה מופצים ממקום למקום. בנוסף, בשל משקלו הנמוך של החרק, מסוגלים זרמי אוויר חלשים להעבירו ממקום למקום בקלות רבה ובכך מסייעים לו להתרבות במקומות נוספים.

כפי שציינו, כל אדם חשוף לפגיעתו של חרק זה בשל גלליו האלרגניים, דבר העלול לפתח תגובה במערכת הנשימה התתבטא בדרך כלל באף סתום, עיניים נפוחות והתקפים של קוצר נשימה, קל וחומר כאשר מדובר בחולי אסתמה, ילדים, קשישים ונשים בהיריון, הרגישים יותר לגירויים סביבתיים.

בדרך כלל החשיפה לגללים מתבצעת בשעות הלילה כאשר אנו ישנים, אך גם בשעות היום ישנה אפשרות של היחשפות מכיוון שמיטתנו נותרת לחה וחמה שעות רבות לאחר שהשכמנו- עובדה המספקת תנאי גידול אידיאליים לקרדית אבק הבית.

מעבר “לאהבה” שיש לקרדית לבגדינו ולמיטתנו, היא למעשה נמצאת בכל מקום בחדר אשר יש בו אבק או לכלוך, המשמשים לה תנאים נוחים לגדילה, שטיחים, ריהוט, ספרים וכדומה.

אין ספק כי קרדית האבק הינה מסוכנת לבריאותכם ולבריאות בני משפחתכם, ולכן בשביל לנסות ולצמצם את התופעה, אנו ממליצים על ניקיון יומיומי מאסיבי, אווררו את המצעים ואת בגדיכם בשמש, השתמשו ברפואה אלטרנטיבית כדוגמת הומאופתיה לאלרגיה לאבק, הקפידו על חיטוי והדברה, ואל תקלו ראש בתופעה.

לצערנו, סביר להניח שלא “תנצחו” את קרדית האבק לחלוטין אפילו אם תתנהלו בצורה שכזאת מכיוון שהיא חיה גם בבתים נקיים למשעי, אך זה בהחלט יכול לעזור. דעו כי כיום המוצר שהוכח מדעית כמחסל את קרדית אבק הבית הינו hygienitech, שואב המדמה את אור השמש, ויחד עם חומרים טבעיים קוטל את הDNA של החרק וממגר את התופעה לחלוטין. מכשיר זה מצריך הכשרה, ידע, כלים מיוחדים וניסיון. אין הרבה חברות בארץ המתעסקות בנושא, ולכן במידה והחלטתם לפנות לעזרת גורם מקצועי אנו ממליצים לבדוק היטב מול מי אתם עובדים ולבקש שיציגו לכם תעודה המוכיחה כי הם מוסמכים לכך. זיכרו, כי אנחנו האלרגניים, איננו יכולים לראות את קרדית האבק ולכן לא יכולים לוודא כי הבעיה אכן טופלה ולכן צריכים לעבוד רק עם חברה שאנו בוטחים בה לחלוטין ושיש לה מוניטין בתחום.

הכנסו לעמוד דרכי טיפול ומניעה של קרדית האבק

 

 

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 6.0/10 (21 votes cast)
VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 0 (from 2 votes)
אלרגיה לאבק, 6.0 out of 10 based on 21 ratings

מאמרים אחרונים

add-box-top-img.jpg
קרדית אבק הבית- איתכם בכל רגע -לקראת האביב ולקראת חג הפסח המתקרב, קדחת הניקיונות והסידורים הופכת למגפה שפושה בכל בית ובכל מקום בישראל, התורים לשטיפת הרכבים ארוכים, חומרי הניקוי מזמן אזלו ממדפי המכולות, החנויות והסופרים וכל משב רוח חולף, המביא איתו חול, לכלוך ואבק גורם לאלפי קללות וגידופים, כמו גם לניקיון חוזר ונשנה של כל פינה ושל כל מרצפת. אולם, עד [...]
קרדית אבק הבית- כיצד להיפטר ממטריד סדרתי? -אמנם לא מדובר על הישרדות בשטח פתוח ולא על עקרונות של אמנות לחימה ושל קרב מגע ישראלי אך היכולת להיפטר ממטרידים וממזיקים היא יכולת נדרשת והכרחית גם בתחומי הבית ומקום העבודה שלנו. את המטרידים הספציפיים הללו, בניגוד לקולגות האנושיות שלהם, קשה לנפנף בסטירת לחי או באיום לתביעה משפטית, ובכל מקרה, מרבית הסיכוי שהם לא דוברים [...]
כיצד נימנע מאלרגיה לקרדית האבק -קרדית האבק היא תופעה שכיחה בכל בית. היא מופיעה על גבי בדים כמו כיסויי מיטה, וילונות ושטיחים, בחדרים בהם אין אוורור טוב ועל גבי רהיטים ופריטים שונים בבית, ספרים ומוצרי נייר ועוד. היא מלווה אנשים גם בדירות עירוניות וגם בבתים פרטיים באיזורים כפריים יותר. זוהי הסיבה שעם השנים פיתחו רבים אלרגיות ברמות שונות לקרדית האבק. [...]
האם ישנו קשר ישיר בין קרדית אבק הבית לבין התפתחות אלרגיות? -השאלה שבה נעסוק במאמר שלפניכם היא השאלה שבכותרת, אך בטרם נעסוק בשאלה עצמה, נבהיר – למי ששפר מזלו וטרם יצא לו להתוודע ל”קרדית אבק הבית” – שמדובר בחרק זעיר שמתפקד כ”אלרגן” (אלרגן ובאנגלית Allergen-  הוא כל חומר שעלול לגרום לתגובה אלרגית אצל האדם או אצל בעלי חיים על ידי גירוי-יתר של מערכת החיסון) וחי “למחייתו” משלושה דברים:   “מזון” [...]
add-box-bot-img.jpg

תמונות של קרדיות אבק

small-img1.jpg

צילום כרום

small-img2.jpg

ריכוז קרדיות אבק

small-img3.jpg

קרדית אבק

small-img4.jpg

קרדיות אבק-תקריב

gray-box-top-img.jpg
gray-box-bot-img.jpg