קרדית האבק – שאלות מעטות, תשובות רבות- חלק ב’

כפי שהסברנו קודם, אין צורך לרוץ לבית החולים לאחר כל התקף התעטשויות או בגין נזלת כרונית, במרבית המקרים מדובר בתופעה אלרגנית המופיעה בשל נוכחותה של קרדית אבק הבית במשכנכם. ההבהרות הנוספות המופיעות מטה לבקשתכם, יוכלו להכניס לליבכם מעט שקט ושלווה ויתרה מזאת, גם סדר בהתמודדות היום יומית עם התופעה השכיחה.

 

האם חיסול אבק באזור בעייתי כמו חדר ילדים, יפתור את בעיית קרדית האבק בביתנו?

אין אפשרות לחסל את האבק הנמצא בביתנו, ללא קשר לתכיפות הניקיונות ויסודיותם. ובכל זאת, גם הבתים ה”מצוחצחים” ביותר, לא מצליחים להרחיק מקרבם את קרדית אבק הבית בצורה מוחלטת, זאת מכיוון שהקרדית נמצאת דווקא בדירות מגורים בזכות התנאים האופטימאליים הנמצאים שם- לחות וטמפרטורות גבוהות. האבק במקרה זה, רק תורם להעברת הגורם האלרגני של הקרדית אל תוך מערכת הנשימה שלנו. ולכן, לא מספיק להסיר את האבק אלא להוסיף זאת כשלב נוסף בפעולות למיגור החרק עצמו.

 

האם קרדית האבק מעבירה מחלות?

לא. קרדית האבק אינה מעבירה מחלות, כיוון שאינה מוצצת דם בניגוד לטפילים אחרים. למעשה, היא אפילו לא גורמת בעצמה לתופעות האלרגניות מהן אנו סובלים, הפרשותיה מכילות בתוכן חומרים אלרגניים רבים, וחשיפה מרובה אליהן, כמו גם הגעתן למערכת הנשימה שלנו הן המחוללות את הנזק.

 

לאחרונה התקנו מזגנים בכל חדרי השינה בביתנו, האם זהו פתרון חד משמעי לבעיית קרדית האבק?

מזגנים אומנם מאור מועילים במלחמה כנגד החיידק המזיק, אולם לא מדובר בפתרון לחיסולו. תרומתם של המזגנים מורגשת בעיקר בקיץ בזכות הורדת הלחות והטמפרטורה בחדר ופגיעה בשני התנאים שבהם קרדית האבק פורחת. בחורף, המזגן אומנם מייבש את הלחות הקיימת בסביבה, אך מעלה את החום ולכן עזרתו מורגשת פחות. עם זאת, כאמור, זוהי רק חלק מהמלחמה בנגיף ויש צורך בפעולות נוספות למיגורו הסופי.

 

החתול הבית אותו אנו מגדלים משיר שיער רב, הייתכן שהדבר מגביר את כמויות קרדיות האבק אליהן אנו נחשפים?

ההשפעה של נשירת שיער על התרבות קרדית אבק הבית אינה ישירה בהכרח, אבל בהחלט קיימת. זאת מכיוון על שיערות בעלי החיים, כמו גם בני אדם, נמצאים חלקיקי עור יבשים המהווים את המזון המועדף על הנגיף. סביבה לא נקייה המלאה בשערות שנשרו מהחיה או מאיתנו היא כר להתרבות קרדית האבק, ולכן בכל המלצותינו אנו מציינים שהצעד החשוב ביותר להקטנת התופעה הוא הדאגה לניקיון מקסימאלי שוטף.

 

אנחנו צמחוניים ולכן מרבים לאכול מוצרי חלב. לאחרונה שמעתי שאכילת גבינות עלולה לעודד פגיעה של קרדית האבק. האם זה נכון?

חשוב לדעת להפריד בין השפעת התזונה על אלרגיות והשפעתה על התפשטות קרדית האבק בסביבתנו. אכן קיימים מחקרים המצביעים על קשר בין צריכת מוצרי חלב לעלייה בתופעות אלרגיות הקשורות למערכת הנשימה, ואולי זאת גם הסיבה לבלבול, אך אין שום קשר בין התופעה לבין קרדית האבק.

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 5.5/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 0 (from 0 votes)
קרדית האבק – שאלות מעטות, תשובות רבות- חלק ב', 5.5 out of 10 based on 2 ratings

מאמרים אחרונים

add-box-top-img.jpg
קרדית אבק הבית- איתכם בכל רגע -לקראת האביב ולקראת חג הפסח המתקרב, קדחת הניקיונות והסידורים הופכת למגפה שפושה בכל בית ובכל מקום בישראל, התורים לשטיפת הרכבים ארוכים, חומרי הניקוי מזמן אזלו ממדפי המכולות, החנויות והסופרים וכל משב רוח חולף, המביא איתו חול, לכלוך ואבק גורם לאלפי קללות וגידופים, כמו גם לניקיון חוזר ונשנה של כל פינה ושל כל מרצפת. אולם, עד [...]
קרדית אבק הבית- כיצד להיפטר ממטריד סדרתי? -אמנם לא מדובר על הישרדות בשטח פתוח ולא על עקרונות של אמנות לחימה ושל קרב מגע ישראלי אך היכולת להיפטר ממטרידים וממזיקים היא יכולת נדרשת והכרחית גם בתחומי הבית ומקום העבודה שלנו. את המטרידים הספציפיים הללו, בניגוד לקולגות האנושיות שלהם, קשה לנפנף בסטירת לחי או באיום לתביעה משפטית, ובכל מקרה, מרבית הסיכוי שהם לא דוברים [...]
כיצד נימנע מאלרגיה לקרדית האבק -קרדית האבק היא תופעה שכיחה בכל בית. היא מופיעה על גבי בדים כמו כיסויי מיטה, וילונות ושטיחים, בחדרים בהם אין אוורור טוב ועל גבי רהיטים ופריטים שונים בבית, ספרים ומוצרי נייר ועוד. היא מלווה אנשים גם בדירות עירוניות וגם בבתים פרטיים באיזורים כפריים יותר. זוהי הסיבה שעם השנים פיתחו רבים אלרגיות ברמות שונות לקרדית האבק. [...]
האם ישנו קשר ישיר בין קרדית אבק הבית לבין התפתחות אלרגיות? -השאלה שבה נעסוק במאמר שלפניכם היא השאלה שבכותרת, אך בטרם נעסוק בשאלה עצמה, נבהיר – למי ששפר מזלו וטרם יצא לו להתוודע ל”קרדית אבק הבית” – שמדובר בחרק זעיר שמתפקד כ”אלרגן” (אלרגן ובאנגלית Allergen-  הוא כל חומר שעלול לגרום לתגובה אלרגית אצל האדם או אצל בעלי חיים על ידי גירוי-יתר של מערכת החיסון) וחי “למחייתו” משלושה דברים:   “מזון” [...]
add-box-bot-img.jpg

תמונות של קרדיות אבק

small-img1.jpg

צילום כרום

small-img2.jpg

ריכוז קרדיות אבק

small-img3.jpg

קרדית אבק

small-img4.jpg

קרדיות אבק-תקריב

gray-box-top-img.jpg
gray-box-bot-img.jpg