קרדית האבק – קרדיט לאלרגיה.

היא קטנה, כמעט מיקרוסקופית למעשה, ומשקלה קל עד כדי כך שכל משב רוח קליל מעיף אותה למקום אחר. מדום המגורים החביב עליה הוא ספרים, בגדים, שטיחים, מיטות, וילונות או כל מקום אחר שיש בו פוטנציאל להצטברות אבק. בצירוף הלחות הגבוהה המתקיימת בישראל ובייחוד בשפלת החוף במשך רוב ימות השנה, נוצרים תנאי מחיה אידיאליים בשבילה. נא להכיר – קרדית האבק (Dermatophagoides pteronyssinus), גורם האלרגיה מספר אחת בישראל.

 

מחזור החיים של הקרדית הוא עד עשרה שבועות לנקבה ועד שלושים יום לזכר, כאשר תקופת הפוריות של הנקבה היא המחצית השנייה של חייה, קרי חמשת השבועות האחרונים. הקרדית איננה יצור עונתי ובהתקיים תנאי לחות נאותים וטמפרטורה נאותה, היא תתקיים, בלא קשר לעונות השנה. הלחות המיטבית עבור הקרדית הינה 75% לחות והטמפרטורה האידיאלית עבורה היא OC35. תנאי לחות כאלה שכיחים מאד בישראל, בעיקר באזור החוף. כיון שבתוך הבית הלחות גבוהה יותר מזו המתקיימת בחוץ, הקרדית פשוט פורחת.

 

הקרדית ניזונה בעיקר מקשקשי עור, משמע תאים מתים הנושרים מעורם של בני אדם ובעלי חיים. זה יתרונה הגדול אבו זו גם הדרך שבה ניתן לצמצם את הנוכחות שלה עד למינימום. מה שגורם לאלרגיה אצל אנשים הרגישים לכך הוא ההפרשות של הקרדית ולא היא עצמה. ההפרשות הללו נישאות גם הן עם כל משב רוח ויכולות לחדור לדרכי הנשימה, בעיקר בזמן השינה.

 

דרכי התגוננות מפני קרדית האבק

באופן כללי, הדרך הראויה להתגוננות הינה פשוט ניקיון, ניקיון ועוד ניקיון. ככל שיהיה פחות אבק בבית, ככל שכלי המיטה ינוערו לעיתים קרובות יותר, כולל הפיכת המזרן, כך יפחתו הסיכויים  להצטברות של קרדית. אלא שלא כמו הפסקת עישון שניתן לעשות לבד או באמצעות מרפאות מתמחות בנושא, ההתגוננות במקרה הזה היא מלאכה סיזיפית שלעולם איננה נגמרת.

 

שטיחים או שטיחי קיר: מי שיש לו רגישות גבוהה לקרדית האבק, רצוי לו שיימנע מפרישת שטיחים בבית או שטיחי קיר. אמנם יש לאלה יתרונות מסוימים, הן אסתטיים והן בעובדה שהם מבודדים מפני חום או קור, אבל יחד עם זאת הם מהווים מדגרה מצוינת לקרדית, ולא משנה מידת הניקיון שלהם.

 

כלי מיטה ווילונות: חשוב מאד לנקות ולנער את כלי המיטה לעיתים קרובות. חשוב מאד גם להפוך מזרנים לפחות פעם בשבוע, על מנת למנוע מנקבות הקרדית להגיע להבשלה וליכולת להטיל ביצים.

 

ארונות: מומלץ לנקות את הארונות לעיתים קרובות ככל האפשר. חשוב לדעת כי אבק, וכמוהו קרדית האבק, מצטברים ומתפתחים גם כשדלתות הארון סגורות.

 

ספרים: כאן הנושא הוא בעייתי במיוחד, שכן יש צורך לנקות כל ספר בנפרד בכל תקופה קצובה ויחד עם זאת למנוע בקנאות הצטברות אבק על המדפים. נייר הוא חומר הסופח אבק בקלות והקרדית יכולה להתרבות גם בין דפי הספר.אם מי שסובל מאלרגיה גר בחדר מלא ספרים, מומלץ להעביר אותו מקום או להקדיש תשומת לב רבה יותר אליהם. עבור רבים מאלה, עידן הספר האלקטרוני עשוי לפתור בעיות רבות בחיים.

 

ועוד פתרונות

ישנם כיום גם שואבי אבק המסוגלים לטפל טוב יותר בקרדית מאשר שואבים אחרים, כיון שהם חזקים יותר ומצוידים בטכנולוגיות המסייעות להשמיד את הקרדית. טיפול שעשוי להפחית את הקרדית הוא מיזוג הבית באופן קבוע והורדת הלחות באופן מלאכותי, טיפול זה יקר למדיי, מה שמחזיר אותנו להתחלה – ניקיון והימנעות מהצטברות אבק.

 

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 8.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 0 (from 0 votes)
קרדית האבק – קרדיט לאלרגיה., 8.0 out of 10 based on 1 rating

מאמרים אחרונים

add-box-top-img.jpg
קרדית אבק הבית- איתכם בכל רגע -לקראת האביב ולקראת חג הפסח המתקרב, קדחת הניקיונות והסידורים הופכת למגפה שפושה בכל בית ובכל מקום בישראל, התורים לשטיפת הרכבים ארוכים, חומרי הניקוי מזמן אזלו ממדפי המכולות, החנויות והסופרים וכל משב רוח חולף, המביא איתו חול, לכלוך ואבק גורם לאלפי קללות וגידופים, כמו גם לניקיון חוזר ונשנה של כל פינה ושל כל מרצפת. אולם, עד [...]
קרדית אבק הבית- כיצד להיפטר ממטריד סדרתי? -אמנם לא מדובר על הישרדות בשטח פתוח ולא על עקרונות של אמנות לחימה ושל קרב מגע ישראלי אך היכולת להיפטר ממטרידים וממזיקים היא יכולת נדרשת והכרחית גם בתחומי הבית ומקום העבודה שלנו. את המטרידים הספציפיים הללו, בניגוד לקולגות האנושיות שלהם, קשה לנפנף בסטירת לחי או באיום לתביעה משפטית, ובכל מקרה, מרבית הסיכוי שהם לא דוברים [...]
כיצד נימנע מאלרגיה לקרדית האבק -קרדית האבק היא תופעה שכיחה בכל בית. היא מופיעה על גבי בדים כמו כיסויי מיטה, וילונות ושטיחים, בחדרים בהם אין אוורור טוב ועל גבי רהיטים ופריטים שונים בבית, ספרים ומוצרי נייר ועוד. היא מלווה אנשים גם בדירות עירוניות וגם בבתים פרטיים באיזורים כפריים יותר. זוהי הסיבה שעם השנים פיתחו רבים אלרגיות ברמות שונות לקרדית האבק. [...]
האם ישנו קשר ישיר בין קרדית אבק הבית לבין התפתחות אלרגיות? -השאלה שבה נעסוק במאמר שלפניכם היא השאלה שבכותרת, אך בטרם נעסוק בשאלה עצמה, נבהיר – למי ששפר מזלו וטרם יצא לו להתוודע ל”קרדית אבק הבית” – שמדובר בחרק זעיר שמתפקד כ”אלרגן” (אלרגן ובאנגלית Allergen-  הוא כל חומר שעלול לגרום לתגובה אלרגית אצל האדם או אצל בעלי חיים על ידי גירוי-יתר של מערכת החיסון) וחי “למחייתו” משלושה דברים:   “מזון” [...]
add-box-bot-img.jpg

תמונות של קרדיות אבק

small-img1.jpg

צילום כרום

small-img2.jpg

ריכוז קרדיות אבק

small-img3.jpg

קרדית אבק

small-img4.jpg

קרדיות אבק-תקריב

gray-box-top-img.jpg
gray-box-bot-img.jpg