קרדית אבק הבית- איתכם בכל רגע

לקראת האביב ולקראת חג הפסח המתקרב, קדחת הניקיונות והסידורים הופכת למגפה שפושה בכל בית ובכל מקום בישראל, התורים לשטיפת הרכבים ארוכים, חומרי הניקוי מזמן אזלו ממדפי המכולות, החנויות והסופרים וכל משב רוח חולף, המביא איתו חול, לכלוך ואבק גורם לאלפי קללות וגידופים, כמו גם לניקיון חוזר ונשנה של כל פינה ושל כל מרצפת. אולם, עד כמה שלא ננסה למצות את הניקיונות ואת הסידורים, תמיד תישאר לצידנו, מתחתינו וגם מעלינו אותה קרדית אבק הבית המזערית, עד כדי מיקרוסקופית, והכה מציקה ומפריעה. קרדית אבק הבית, למי שאינו יודע זאת, היא הגורם מספר אחד לבעיות אלרגיה וכל רגישות לאבק היא, בעצם, רגישות להפרשות הקרדית ולפגרי הקרדיות המתעופפים ברוח.

למעשה, הימצאות קרדית אבק הבית בכל פינה ובכל מקום לא קשורה כלל ועיקר למידת הצחצוח והניקיון של הבית או החדר ואפילו במקומות המבריקים והמבהיקים ביותר עדיין ישנן מושבות של קרדיות, המוצאות מפלט נעים ונוח מקור וחום קיצוניים והרבה מאוד מזון ומחסה מפני אלמנטים העלולים לפגוע בהן, כמו לחות קיצונית, חום או אפילו טאטוא נמרץ מדי.

מקומות מועדים במיוחד לפורענות הם שטיחים, וככל שיהיו עמוקים יותר וכבדים יותר, כך הקרדיות תשמחנה לבנות בהם מושבות ולהתרבות, אך גם ריפודים מיותרים, פריטים שנמצאים על הרצפה ומצבורי אבק במקומות כמו גג ארון בגדים או מטבח או אהילי מנורות שלא מאובקים במשך זמן רב הם מקומות אטרקטיביים ונפלאים עבור הקרדית. באופן כללי, לקרדיות אבק הבית, בניגוד למזיקים אחרים העלולים להימצא בסביבה ביתית ואנושית, אין כל מניעה להימצא בכל מקום אפשרי ובגלל שהן קטנטנות וקלות במיוחד כל משב רוח יכול לשאת אותן מנקודה לנקודה ללא אפשרות ריאלית לסכל זאת.

על מנת להיפטר, ביעילות מקסימלית, מאותה קרדית אבק הבית יש צורך לחשוף אותה לאור השמש ומכאן שרצוי לאוורר שטיחים, בגדים, מצעים ואפילו וילונות וריפודי טקסטיל במרפסת או בחצר, כך שכמה שיותר אור וחום יצטברו בהם. אם כבר מבקשים להניח שטיח או ריפוד בחדרי הבית, רצוי לשים אותם ליד החלון הפתוח או ליד מקור חום ואור חזקים, מה שימנע התיישבות והתרבות מושבות.

גם שמירה על טמפרטורה קבועה ונוחה בחדרי הבית (כ-24 מעלות צלזיוס) יכולה למנוע במידה רבה הימצאות קרדיות בשל הלחות הנמוכה שתיווצר. לחות פחותה מ-50% היא חובה למניעת מושבות של קרדית אבק הבית.

דרך טובה נוספת למנוע התרחבות של המזיק המציק הזה היא באמצעות שימוש בשואבי אבק חזקים בעלי מסננים מיוחדים אשר אותם ניתן למצוא בקרב בעלי מקצוע המתמחים בניקוי ריהוט ובתים ומיגור מזיקים. מומלץ, לפחות פעם בשנה, לבצע ניקיון מקצועי ויסודי של הבית, על כל חדריו, ולצמצם את נוכחות מזיקים שונים ופוגעניים בו.

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 5.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 0 (from 0 votes)
קרדית אבק הבית- איתכם בכל רגע, 5.0 out of 10 based on 2 ratings

מאמרים אחרונים

add-box-top-img.jpg
קרדית אבק הבית- איתכם בכל רגע -לקראת האביב ולקראת חג הפסח המתקרב, קדחת הניקיונות והסידורים הופכת למגפה שפושה בכל בית ובכל מקום בישראל, התורים לשטיפת הרכבים ארוכים, חומרי הניקוי מזמן אזלו ממדפי המכולות, החנויות והסופרים וכל משב רוח חולף, המביא איתו חול, לכלוך ואבק גורם לאלפי קללות וגידופים, כמו גם לניקיון חוזר ונשנה של כל פינה ושל כל מרצפת. אולם, עד [...]
קרדית אבק הבית- כיצד להיפטר ממטריד סדרתי? -אמנם לא מדובר על הישרדות בשטח פתוח ולא על עקרונות של אמנות לחימה ושל קרב מגע ישראלי אך היכולת להיפטר ממטרידים וממזיקים היא יכולת נדרשת והכרחית גם בתחומי הבית ומקום העבודה שלנו. את המטרידים הספציפיים הללו, בניגוד לקולגות האנושיות שלהם, קשה לנפנף בסטירת לחי או באיום לתביעה משפטית, ובכל מקרה, מרבית הסיכוי שהם לא דוברים [...]
כיצד נימנע מאלרגיה לקרדית האבק -קרדית האבק היא תופעה שכיחה בכל בית. היא מופיעה על גבי בדים כמו כיסויי מיטה, וילונות ושטיחים, בחדרים בהם אין אוורור טוב ועל גבי רהיטים ופריטים שונים בבית, ספרים ומוצרי נייר ועוד. היא מלווה אנשים גם בדירות עירוניות וגם בבתים פרטיים באיזורים כפריים יותר. זוהי הסיבה שעם השנים פיתחו רבים אלרגיות ברמות שונות לקרדית האבק. [...]
האם ישנו קשר ישיר בין קרדית אבק הבית לבין התפתחות אלרגיות? -השאלה שבה נעסוק במאמר שלפניכם היא השאלה שבכותרת, אך בטרם נעסוק בשאלה עצמה, נבהיר – למי ששפר מזלו וטרם יצא לו להתוודע ל”קרדית אבק הבית” – שמדובר בחרק זעיר שמתפקד כ”אלרגן” (אלרגן ובאנגלית Allergen-  הוא כל חומר שעלול לגרום לתגובה אלרגית אצל האדם או אצל בעלי חיים על ידי גירוי-יתר של מערכת החיסון) וחי “למחייתו” משלושה דברים:   “מזון” [...]
add-box-bot-img.jpg

תמונות של קרדיות אבק

small-img1.jpg

צילום כרום

small-img2.jpg

ריכוז קרדיות אבק

small-img3.jpg

קרדית אבק

small-img4.jpg

קרדיות אבק-תקריב

gray-box-top-img.jpg
gray-box-bot-img.jpg